Program

Zajęcia w naszym przedszkolu prowadzone są w oparciu o:

 • program edukacyjny zatwierdzony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej;
 • Metodę Dobrego Startu M. Bogdanowicz;
 • metody I. Majchrzak – przygotowanie do nauki pisania i czytania;
 • metody pracy prof. E. Gruszczyk – Kolczyńskiej - zajęcia i zabawy z obszaru edukacji matematycznej;
 • założenia kinezjologii edukacyjnej P. Dennisona - zajęcia i zabawy z zakresu mowy i myślenia;
 • metody ruchu rozwijającego W.Sherborne;
 • pedagogikę zabawy „Klanza” -  zabawy i zajęcia ze wszystkich obszarów edukacji z wykorzystaniem chusty animacyjnej;
 • muzykoterapię – z naciskiem na muzykę klasyczną i relaksacyjną;
 • bajkoterapię;
 • aktywne metody gimnastyczno – rytmiczne;
 • zajęcia manualne – plastyczne, techniczne, malowanie, wycinanie, wyklejanie, lepienie.

Dla dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych prowadzone będą indywidualne zajęcia edukacyjno-terapeutyczne (korekcyjno-kompensacyjne, rewalidacyjne).

Poza zajęciami obowiązkowymi, dzieci uczestniczą w zajęciach dodatkowych, które polegają na łączeniu nauki z zabawą i są szansą na rozwijanie zainteresowań dziecka. Oferta zajęć dodatkowych, proponowanych dzieciom uczęszczającym do Sokolika jest szeroka i ciekawa.

Wszystkie zajęcia dodatkowe są bezpłatne!

Zajęcia dodatkowe:

Język angielski

Zajęcia odbywają się raz w tygodniu. Mają charakter zabawowy, dzięki czemu nauka staje się przyjemnością. Dzieci poprzez oglądanie obrazków, zabawy muzyczne, manualne, naukę rymowanek, piosenek i wierszy poznają i przyswajają sobie podstawowe słówka i zwroty w języku angielskim.

Zajęcia muzyczno – rytmiczne – nauka piosenek, układów tanecznych, gra na instrumentach perkusyjnych.

Zajęcia odbywają się raz w tygodniu. Ich celem jest rozwój psychoruchowy dziecka, poprzez różnorodne ćwiczenia, zabawy muzyczno-ruchowe. Wprawiają w dobry nastrój, wprowadzają atmosferę radości, rozwijają poczucie rytmu. Taniec kształtuje prawidłową sylwetkę, uczy i doskonali precyzję ruchów, koordynację ruchową oraz świadomość własnego ciała.

Zajęcia z origami i kirigami – technika wycinania i składania papieru.

Zajęcia odbywają się raz w tygodniu. Polegają na składaniu różnorodnych kompozycji płaskich lub przestrzennych z kolorowych figur geometrycznych. Mają za zadanie rozwijać talenty, zdolności plastyczne, wyobraźnię, udoskonalać sprawność manualną. Zabawy z origami dają dzieciom wiele radości, pobudzają twórcze myślenie i dają poczucie sukcesu po stworzeniu własnych wzorów. Przedszkolaków wprowadzamy w świat origami na podstawie książek Doroty Dziamskiej.

Gimnastyka korekcyjna

Zajęcia odbywją się raz w tygodniu. Jest jedną z najważniejszych metod zapobiegania i leczenia wad postawy. Specjalnie dobrane ćwiczenia mają bezpośredni wpływ na korekcję postawy: zwiększenie siły mięśni, wytworzenie nawyku utrzymywania prawidłowej postawy ciała. Pośrednio wpływają, również na wydolność i sprawność organizmu. Korektywa obejmuje zestaw ćwiczeń zwiększający siłę mięśni brzucha, grzbietu oraz prostowników nóg, ćwiczenia z aktywnego strechingu (rozciągania), ćwiczenia wydolnościowo – wytrzymałościowe z uwzględnieniem ćwiczeń oddechowych zwiększających pojemność płuc. W przedszkolu ma na celu:

 • działanie profilaktycznie,
 • eliminowanie wad postawy,
 • kształtowanie nawyku prawidłowej postawy,
 • zapewninienie wszechstronnego rozwoj fizycznego i wspaniałej zdrowej zabawy.

Dogoterapia

To metoda wzmacniająca efektywność rozwoju osobowości, edukacji i rehabilitacji, w której motywatorem jest odpowiednio wyszkolony pies, prowadzona jest przez wykwalifikowanego terapeutę.
Zajęcia z psem odbywają się raz w miesiącu. Mają na celu stworzenie pozytywnego kontaktu pomiędzy dziećmi, a zwierzęciem. W trakcie spontanicznej, radosnej zabawy (ukierunkowanej przez prowadzącego) uczestnicy przyzwyczajają się do kontaktu z psem, głaszczą go, wydają polecenia. Zajęcia te mają za zadanie dostarczyć przedszkolakom pozytywnego ładunku emocjonalnego i satysfakcji z obcowania z psem, przełamują lęki w kontaktach z otoczeniem, stymulują rozwój zmysłów, pobudzają aktywność, pozwalają oderwać się od otaczającej rzeczywistości.

Zajęcia kulinarne

Raz w miesiącu nasze przedszkolaki kształcą swoje umiejętności kulinarne oraz poznają zasady prawidłowego odżywiania się. Dzieci czerpią radość ze wspólnego przygotowania posiłków, uczą się współpracy. Poznają nowe smaki, uczą się podstawowych technik kulinarnych i stosowania w praktyce zasad bezpieczeństwa w kuchni. Kulinarne zabawy wspomagają rozwój intelektualny dziecka, rozwijają mowę oraz sprawność manualną i precyzję ruchów. Przedszkolaki uczą się pieczenia prostych ciast, ciasteczek, przyrządzania deserów, przygotowywania kanapek, sałatek i surówek oraz doskonalą umiejętności nakrywania do stołu, ozdabiania go, a także kulturalnego zachowywania się przy nim.

Indywidualne i grupowe zajęcia z logopedą i neurologopedą

Mające na celu korygowanie wad oraz rozwijanie poprawnej wymowy.

Religia

Zajęcia odbywają się 2 razy w tygodniu w grupie 5-, 6-latków. (Nauka religii na życzenie rodziców / opiekunów prawnych).

 

Oprócz tego oferujemy:

 • spotkania z ciekawymi ludźmi (m. in. policjant, lekarz, ratownik medyczny, magik)
 • teatrzyki
 • wycieczki, spacery, wyjazdy
 • okolicznościowe imprezy i spotkania odbywające się w przedszkolu (m. in. pasowanie na przedszkolaka, Dzień Babci i Dziadka, Dzień Mamy i Taty, andrzejki, Mikołaj, wigilia, bal karnawałowy, pożegnanie „starszaków”, urodziny dzieci, i inne).

 

O rozwój poznawczy, emocjonalny, społeczny i fizyczny dzieci troszczy się

wykwalifikowane grono pedagogów.