Program

 

Zajęcia w naszym przedszkolu prowadzone są w oparciu o:

  • program edukacyjny zatwierdzony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej;
  • Metodę Dobrego Startu M. Bogdanowicz;
  • metody I. Majchrzak – przygotowanie do nauki pisania i czytania;
  • metody pracy prof. E. Gruszczyk – Kolczyńskiej – zajęcia i zabawy z obszaru edukacji matematycznej;
  • założenia kinezjologii edukacyjnej P. Dennisona – zajęcia i zabawy z zakresu mowy i myślenia;
  • metody ruchu rozwijającego W.Sherborne;
  • pedagogikę zabawy „Klanza” –  zabawy i zajęcia ze wszystkich obszarów edukacji z wykorzystaniem chusty animacyjnej;
  • muzykoterapię – z naciskiem na muzykę klasyczną i relaksacyjną;
  • bajkoterapię;
  • aktywne metody gimnastyczno – rytmiczne;
  • zajęcia manualne – plastyczne, techniczne, malowanie, wycinanie, wyklejanie, lepienie.

Dla dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych prowadzone będą indywidualne zajęcia edukacyjno-terapeutyczne (m.in. ogólnorozwojowe, korekcyjno-kompensacyjne, rewalidacyjne, wczesne wspomaganie rozwoju, terapia SI).

Poza zajęciami obowiązkowymi, dzieci uczestniczą w zajęciach dodatkowych, które polegają na łączeniu nauki z zabawą i są szansą na rozwijanie zainteresowań dziecka. Oferta zajęć dodatkowych, proponowanych dzieciom uczęszczającym do Sokolika jest szeroka i ciekawa.

Wszystkie zajęcia dodatkowe są bezpłatne!

Zajęcia dodatkowe:

Język angielski

Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu. Mają charakter zabawowy, dzięki czemu nauka staje się przyjemnością. Dzieci poprzez oglądanie obrazków, zabawy muzyczne, manualne, naukę rymowanek, piosenek i wierszy poznają i przyswajają sobie podstawowe słówka i zwroty w języku angielskim.

Zajęcia muzyczno–rytmicznenauka piosenek, układów tanecznych, gra na instrumentach perkusyjnych.

Zajęcia odbywają się raz w tygodniu. Ich celem jest rozwój psychoruchowy dziecka, poprzez różnorodne ćwiczenia, zabawy muzyczno-ruchowe. Wprawiają w dobry nastrój, wprowadzają atmosferę radości, rozwijają poczucie rytmu. Taniec kształtuje prawidłową sylwetkę, uczy i doskonali precyzję ruchów, koordynację ruchową oraz świadomość własnego ciała.

Zajęcia z origami i kirigami technika wycinania i składania papieru.

Zajęcia odbywają się raz w tygodniu. Polegają na składaniu różnorodnych kompozycji płaskich lub przestrzennych z kolorowych figur geometrycznych. Mają za zadanie rozwijać talenty, zdolności plastyczne, wyobraźnię, udoskonalać sprawność manualną. Zabawy z origami dają dzieciom wiele radości, pobudzają twórcze myślenie i dają poczucie sukcesu po stworzeniu własnych wzorów. Przedszkolaków wprowadzamy w świat origami na podstawie książek Doroty Dziamskiej.

Gimnastyka korekcyjna

Zajęcia odbywją się raz w tygodniu. Jest jedną z najważniejszych metod zapobiegania i leczenia wad postawy. Specjalnie dobrane ćwiczenia mają bezpośredni wpływ na korekcję postawy: zwiększenie siły mięśni, wytworzenie nawyku utrzymywania prawidłowej postawy ciała. Pośrednio wpływają, również na wydolność i sprawność organizmu. Korektywa obejmuje zestaw ćwiczeń zwiększający siłę mięśni brzucha, grzbietu oraz prostowników nóg, ćwiczenia z aktywnego strechingu (rozciągania), ćwiczenia wydolnościowo – wytrzymałościowe z uwzględnieniem ćwiczeń oddechowych zwiększających pojemność płuc. W przedszkolu ma na celu:

  • działanie profilaktycznie,
  • eliminowanie wad postawy,
  • kształtowanie nawyku prawidłowej postawy,
  • zapewninienie wszechstronnego rozwoj fizycznego i wspaniałej zdrowej zabawy.

Dogoterapia

To metoda wzmacniająca efektywność rozwoju osobowości, edukacji i rehabilitacji, w której motywatorem jest odpowiednio wyszkolony pies, prowadzona jest przez wykwalifikowanego terapeutę.
Zajęcia z psem mają na celu stworzenie pozytywnego kontaktu pomiędzy dziećmi, a zwierzęciem. W trakcie spontanicznej, radosnej zabawy (ukierunkowanej przez prowadzącego) uczestnicy przyzwyczajają się do kontaktu z psem, głaszczą go, wydają polecenia. Zajęcia te mają za zadanie dostarczyć przedszkolakom pozytywnego ładunku emocjonalnego i satysfakcji z obcowania z psem, przełamują lęki w kontaktach z otoczeniem, stymulują rozwój zmysłów, pobudzają aktywność, pozwalają oderwać się od otaczającej rzeczywistości.

Zajęcia sensomotoryczne

Zajęcia odbywają się co dwa tygodnie. Celem zajęć sensomotorycznych jest dostarczanie za pomocą wszystkich zmysłów informacji do mózgu, który je rozpoznaje, jednoczy oraz scala ze zdobytymi już doświadczeniami. Podczas tego cyklu pojawiają się reakcje adaptacyjne, które stanowią podstawę rozwoju. Niezmiernie ważne jest, aby dzieci brały udział w takich zajęciach już od najmłodszych lat. Co więcej, takie zajęcia są dla dzieci bardzo atrakcyjne, ponieważ odbywają się w formie edukacyjnej zabawy. Integracja sensoryczna to bardzo ważny proces rozwojowy, który warto pobudzać i rozwijać już od pierwszych dni życia. Proces, który polega na odbieraniu bodźców zmysłowych, wspomaga prawidłowy rozwój dziecka oraz jest kluczem do poznawania świata. Z wiekiem zabawy sensoryczne są coraz bardziej rozwinięte, jednak na każdym etapie życia tak samo cenne.

Zajęcia kulinarne

Raz w miesiącu nasze przedszkolaki kształcą swoje umiejętności kulinarne oraz poznają zasady prawidłowego odżywiania się. Dzieci czerpią radość ze wspólnego przygotowania posiłków, uczą się współpracy. Poznają nowe smaki, uczą się podstawowych technik kulinarnych i stosowania w praktyce zasad bezpieczeństwa w kuchni. Kulinarne zabawy wspomagają rozwój intelektualny dziecka, rozwijają mowę oraz sprawność manualną i precyzję ruchów. Przedszkolaki uczą się pieczenia prostych ciast, ciasteczek, przyrządzania deserów, przygotowywania kanapek, sałatek i surówek oraz doskonalą umiejętności nakrywania do stołu, ozdabiania go, a także kulturalnego zachowywania się przy nim.

Indywidualne i grupowe zajęcia logopedyczne

Mające na celu korygowanie wad oraz rozwijanie poprawnej wymowy.

Zajęcia z psychologiem

Zajęcia odbywają się raz w tygodniu. Mają one na celu głównie wspieranie rozwoju społeczno-emocjonalnego.  Są to zajęcia indywidualne oraz grupowe.

 

Oprócz tego oferujemy:

  • spotkania z ciekawymi ludźmi (m. in. policjant, lekarz, ratownik medyczny, magik),
  • audycje Szkoły Muzycznej Yamaha,
  • zajęcia z Edukido z klockami LEGO,
  • teatrzyki,
  • wycieczki, spacery, wyjazdy,
  • okolicznościowe imprezy i spotkania odbywające się w przedszkolu (m. in. pasowanie na przedszkolaka, Dzień Babci i Dziadka, Dzień Rodziny, andrzejki, Mikołaj, wigilia, bal karnawałowy, urodziny dzieci, Dzień Dziecka i inne).

 

O rozwój poznawczy, emocjonalny, społeczny i fizyczny dzieci troszczy się

wykwalifikowane grono pedagogów.