REGULAMIN
LOGOPEDYCZNEGO PUNKTU PRZEDSZKOLNEGO
I ŻŁOBKA „SOKOLIK”
§ 1
INFORMACJE OGÓLNE
- Sokolik jest placówką niepubliczną odpłatną.
- Funkcjonuje przez cały rok kalendarzowy, od poniedziałku do piątku w godz. 600 –1700, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych oraz niektórych długich weekendów (decyduje dyrektor), a także dwóch ostatnich tygodni lipca (remont placówki, urlopy pracowników).
- Sokolik zapewnia całodniowe odpłatne wyżywienie dla dzieci. Cztery posiłki dziennie. Śniadania, obiady i podwieczorki dowożone są przez firmę cateringową.
- Żywienie odbywa się zgodnie z przepisami sanitarno – epidemiologicznymi oraz normami żywienia dzieci w wieku 1 roku – 6 lat.
- Posiłki przygotowywane są z produktów ogólnie dostępnych. Jeśli rodzice nie życzą sobie, aby dzieci otrzymywały pożywienie ogólne, powinni zapewnić dzieciom własne wyżywienie.
- Po obiedzie prowadzi się we wszystkich grupach zajęcia wyciszające, a najmłodsi korzystają ze sjesty poobiedniej z możliwością snu. Nie jest to tradycyjne leżakowanie. Jeżeli dziecko nie śpi, to słucha bajek, opowiadań, muzyki relaksacyjnej i odpoczywa.
- Kadra pedagogiczna posiada kwalifikacje określone w odrębnych przepisach. Realizuje swoje działania zgodnie z programem wychowania przedszkolnego i podstawą programową.
- W przypadku nieobecności nauczyciela/opiekuna grupy (np. z powodu zwolnienia lekarskiego) dyrektor może zlecić pracę dydaktyczno-wychowawczą i opiekuńczą innemu nauczycielowi/opiekunowi w ramach zastępstwa.
- Rodzice zobowiązani są do przyniesienia dziecku wyprawki niezbędnej do zapewnienia odpowiedniej opieki:
Dla dzieci w żłobku:
- ubrania na zmianę (majteczki, skarpetki, bluzeczki, spodnie itp.), woreczki jednorazowe w rolce (na zabrudzone ubrania) – w podpisanym worku;
- zestaw do przewijania (nie dotyczy dzieci korzystających z nocników/toalet): pieluszki jednorazowe „pampersy”, chusteczki nawilżane, ewentualnie krem przeciw odparzeniom;
- zestaw do spania: prześcieradło z gumką 120×60, pościel – kołderka bądź kocyk i poduszka – wszystko w podpisanym worku;
- obuwie zmienne, wygodne, dobrze trzymające się na nóżce dziecka, bądź skarpety antypoślizgowe;
- smoczek na łańcuszku (jeśli korzysta) wraz z pudełeczkiem podpisanym;
- ręcznik – podpisany,
- śliniak – podpisany.
Dla przedszkolaków:
- ubrania na zmianę (majteczki, skarpetki, bluzeczki, spodnie itp.) w podpisanym worku;
- zestaw do spania (dla dzieci, które wymagają snu): prześcieradło 120×60, pościel – kocyk i poduszka – wszystko w podpisanym worku;
- obuwie zmienne, wygodne, dobrze trzymające się na nóżce dziecka;
- ręcznik – podpisany;
- zestaw do mycia ząbków – szczoteczka, kubek i pasta – podpisane.
Wszystkie przedmioty muszą być podpisane.
- Posiłki zamawiane są o godz. 7.00. Dlatego proszę o informację poprzez aplikację INSO o planowanej nieobecności dziecka najpóźniej do godz. 7.00.
- W razie planowanej dłuższej nieobecności dziecka rodzice są zobowiązani powiadomić o tym fakcie personel bądź dyrektora placówki.
- Rodzice lub osoby przez nie upoważnione mają obowiązek przyprowadzać do Sokolika dziecko zdrowe (tj. bez wyraźnych oznak chorób zakaźnych i infekcji).
- W dniu szczepienia nie przyprowadzamy dziecka do placówki!
- Dziecko powracające do Sokolika po nieobecności wywołanej chorobą zakaźną powinno posiadać zaświadczenie od lekarza pediatry potwierdzające możliwość uczęszczania do placówki.
- O zachorowaniu dziecka na terenie Sokolika rodzic jest w miarę możliwości niezwłocznie informowany przez personel i ma obowiązek natychmiastowego odbioru dziecka. Jeśli rodzic nie odbierze dziecka w wyznaczonym terminie, a stan zdrowia dziecka będzie wymagał pomocy lekarskiej lub innej doraźnej pomocy personel lub dyrektor wezwie odpowiednią pomoc.
- Personel Sokolika nie podaje dzieciom żadnych lekarstw!!!
- Po przyprowadzeniu dziecka do placówki należy wprowadzić je do sali, w której odbywają się zajęcia, aby nauczyciel/opiekun mógł wpisać obecność w danym dniu, a rodzic był pewien, że dziecko jest pod opieką nauczyciela/opiekuna.
- Do sali dzieci (oraz rodzice) wchodzą w skarpetkach lub pantoflach, buty i ubranie wierzchnie pozostawiamy w szatni.
- Dzieci przebywające w Sokoliku nie mogą mieć przy sobie nic ostrego, biżuterii, zegarków, zabawek zawierających drobne elementy, dziewczynki w żłobku także drobnych spinek we włosach itp.
- Dzieci nie mogą przynosić i spożywać gum do żucia, chipsów i innych słodyczy. Dopuszczalne są słodycze pod warunkiem, że są zorganizowane dla całej grupy np. w dniu urodzin.
- Przebieg działalności wychowawczo-dydaktycznej z dziećmi przedszkolnymi w danym roku szkolnym jest dokumentowany w dzienniku zajęć.
- Pełny zakres usług świadczonych przez Sokolik dostępny jest na stronie www.sokolik.edu.pl.
- Zakres usług, o którym mowa w zdaniu poprzedzającym, jest obowiązujący na dany rok kalendarzowy, a jego zmiany mogą zostać spowodowane przez podniesienie stawki minimalnego wynagrodzenia za pracę i są komunikowane rodzicom dzieci uczęszczających do Sokolika z co najmniej jednomiesięcznym wyprzedzeniem.
- Zmiana zakresu usług świadczonych przez Sokolik stanowi podstawę do rozwiązania przez rodziców Umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia, nie później jednak niż do czasu wejścia w życie zmiany zakresu usług placówki, o której mowa w tym ustępie.
- Rada Rodziców:
- obejmuje rodziców wychowanków Sokolika deklarujących chęć przystąpienia do Rady,
- współpracuje z nauczycielami w sprawach wychowawczo-dydaktycznych,
- współpracuje z dyrektorem w tworzeniu dzieciom prawidłowych warunków do zajęć i zabaw w placówce.
§ 2
REKRUTACJA, OPŁATY
- Rekrutację dzieci prowadzi się przez cały rok w granicach posiadania wolnych miejsc, korzystając w pierwszej kolejności ze stworzonej listy rezerwowej chętnych.
- Warunkiem przyjęcia dziecka do Sokolika jest:
- złożenie „Karty zgłoszenia dziecka” poprzez stronę internetową www.sokolik.edu.pl (do pobrania w zakładce „Rekrutacja”) lub dostarczenie jej osobiście do placówki,
- zapoznanie się z Regulaminem,
- zawarcie umowy,
- uiszczenia tzw. wpisowego.
- Rodzice zobowiązują się do udzielenia pracownikom Sokolika informacji ważnych ze względu na dobro i bezpieczeństwo dziecka (choroby, trudności dziecka, zwyczaje itp.).
- Rodzice dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności zobowiązani są dostarczyć orzeczenie i/lub opinię oraz wytyczne do pracy z dzieckiem z poradni, od pedagoga, psychologa itp.
- Pobyt dziecka w Sokoliku jest odpłatny. Jedynie rodzice dzieci przedszkolnych z orzeczeniem o niepełnosprawności nie płacą czesnego. Cennik określający ceny pobytu dziecka w placówce dostępny jest na stronie internetowej.
- W przypadku rodzeństwa uczęszczającego do Sokolika udzielane są rabaty. Bliższe informacje na ten temat można uzyskać na stronie internetowej lub u dyrektora placówki.
- W związku z pobytem dziecka w Sokoliku pobiera się następujące opłaty, których zakres określa Umowa: opłata stała, opłata za wyżywienie.
- Czesne za dzieci przebywające w placówce od 5 godzin jest niższe, zaś powyżej 5 godzin wyższe.
- Rodzic pokrywa koszt ubezpieczenia dziecka od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz zakupu materiałów edukacyjnych raz na semestr (wyprawka).
- Rodzice ponoszą koszty związane z transportem dzieci na wycieczki i różnego typu wyjazdy autokarowe oraz bilety wstępu, imprezy okolicznościowe, np. Dzień Dziecka.
- Opłata stała jest należnością określoną w wysokości ryczałtowej, pobieraną za każdy miesiąc kalendarzowy obowiązywania Umowy i nie podlega zwrotowi w przypadku nieobecności dziecka.
- Zajęcia dodatkowe organizowane są w cenie czesnego.
- Koszt wyżywienia dziecka pokrywany jest przez rodziców. Opłata za wyżywienie pobierana jest w wysokości iloczynu stawki żywieniowej przyjętej w cenniku i liczby dni w danym miesiącu kalendarzowym, w których świadczone są usługi.
- Odpisy za wyżywienie dokonywane są za każdy dzień nieobecności dziecka (pod warunkiem wcześniejszego zgłoszenia nieobecności).
- Opłaty określone w cenniku są płatne z góry do 10-go dnia każdego miesiąca na nr konta bankowego podanego w Umowie.
- W przypadku dokonywania płatności przelewem bankowym za datę zapłaty uważa się datę zaksięgowania środków na rachunku bankowym. (Nr rachunku bankowego znajduje się w umowie, a także na stronie internetowej).
- W przypadku opóźnienia w wykonaniu opłat wskazanych w cenniku za okres jednego miesiąca, podmiot prowadzący zastrzega sobie możliwość jednostronnego rozwiązania Umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia. W tym celu podmiot prowadzący placówkę wyznacza dodatkowy termin na uregulowanie zaległości i na wypadek ich nieuregulowania w tym terminie w całości, może rozwiązać Umowę.
- Sokolik zastrzega sobie prawo do zmiany cennika w ciągu roku. O zmianie cennika rodzice będą powiadamiani z co najmniej jednomiesięcznym wyprzedzeniem drogą internetową, telefoniczną lub bezpośrednio przez informacje umieszczone na tablicy informacyjnej znajdującej się na terenie Sokolika.
§ 3
ODBIÓR DZIECKA Z SOKOLIKA
- Do odebrania dziecka z Sokolika są upoważnione jedynie osoby pełnoletnie wskazane w karcie informacyjnej.
- Odebranie dziecka następuje wyłącznie po okazaniu dowodu tożsamości.
- W szczególnych okolicznościach inne osoby niż wskazane w ust. 1 tego paragrafu niniejszego Regulaminu mogą odebrać dziecko z Sokolika wyłącznie na podstawie pisemnego upoważnienia wydanego przez rodzica i złożonego przez niego osobiście u dyrektora placówki przynajmniej z jednodniowym wyprzedzeniem. Upoważnienie takie może być udzielone wyłącznie osobom pełnoletnim. Nie ma możliwość telefonicznego wskazania osoby, która ma odebrać dziecko ze Sokolika.
- Dziecko powinno zostać odebrane najpóźniej o godzinie 1700. Personel powinien być niezwłocznie poinformowany przez rodzica o okolicznościach mających wpływ na opóźnienie w odbiorze dziecka. Po tej godzinie naliczane będą dodatkowe opłaty.
- Personel może odmówić wydania dziecka w przypadku, gdy stan osoby zamierzającej odebrać dziecko spowodowany w szczególności spożyciem alkoholu lub środków odurzających będzie wskazywał, że dana osoba nie jest w stanie zapewnić dziecku bezpieczeństwa.
- W wypadku każdej odmowy wydania dziecka personel niezwłocznie informuje dyrektora Sokolika. W takiej sytuacji personel lub dyrektor podejmuje wszelkich starań w celu nawiązania kontaktu z rodzicem dziecka lub inną osobą upoważnioną, o ile istnieje taka możliwość.
- Życzenie jednego rodzica dotyczące nieodbierania dziecka przez drugiego z rodziców musi być poświadczone przez orzeczenie sądu.
§ 4
UPRAWNIENIA I OBOWIĄZKI RODZICÓW
-
Rodzice mają w szczególności prawo do:
- rzetelnej informacji o dziecku i jego rozwoju oraz zachowaniu w grupie, postępach w edukacji i terapii,
- pomocy ze strony personelu Sokolika w rozwiązywaniu problemów wychowawczych,
- uzyskiwania informacji podnoszących ich wiedzę psychologiczno-pedagogiczną,
- pomocy w uzyskaniu kontaktu do specjalistów: psychologa, logopedy, terapeuty, konsultacji indywidualnych,
- uczestniczenia w zebraniach ogólnych, grupowych, uroczystościach i imprezach okolicznościowych z udziałem dzieci oraz najbliższych członków rodziny,
- prawo uczestniczenia w wybranych zajęciach prowadzonych w Sokoliku (o ile nie dezorganizuje to pracy dydaktyczno-wychowawczej),
- zgłaszania uwag i propozycji dotyczących organizacji pracy Sokolika oraz sposobu sprawowania opieki nad dziećmi.
- Rodzice mają w szczególności obowiązek:
- udzielania pełnej informacji o sytuacji zdrowotnej dziecka, mającej wpływ na jego bezpieczeństwo i prawidłowe funkcjonowanie w grupie,
- regularnego kontaktowania się z personelem Sokolika w celu ujednolicenia oddziaływań wychowawczych (współpracy),
- zapewnienia bezpieczeństwa dziecka w drodze do i z Sokolika do domu, a także za ich bezpieczeństwo na terenie placówki w czasie, kiedy dzieci pozostają jeszcze pod ich bezpośrednią opieką,
- punktualnego przyprowadzania i odbierania dziecka,
- terminowego uiszczania opłat,
- niezwłocznego odbioru dziecka z placówki w przypadku zgłoszenia przez personel choroby podopiecznego,
- systematycznego czytania „Informacji dla rodziców” – tablicy, na której będą umieszczane ogłoszenia oraz instalacji aplikacji do komunikacji INSO i regularnego odczytywania informacji tam publikowanych przez dyrektora i pracowników Sokolika,
- przestrzegania postanowień Regulaminu.
§ 5
PRAWA I OBOWIĄZKI DZIECKA
Dziecko w Sokoliku ma zagwarantowane wszystkie prawa wynikające z Konwencji Praw Dziecka (Dz.U. z dnia 23.12.1991r.), a w szczególności prawo do:
- właściwie zorganizowanego procesu opiekuńczo – wychowawczo – dydaktycznego zgodnie z zasadami higieny pracy umysłowej,
- szacunku dla wszystkich jego potrzeb, życzliwego, podmiotowego traktowania,
- ochrony przed wszelkimi formami wyrażania przemocy fizycznej bądź psychicznej,
- poszanowania jego godności osobistej,
- poszanowania własności,
- opieki i ochrony sprawowanej przez opiekunów/nauczycieli w grupie,
- akceptacji jego osoby.
Do obowiązków dziecka należy:
- przestrzegać wszelkich umów zawartych z nauczycielami,
- używać form grzecznościowych wobec kolegów i dorosłych,
- starać się utrzymać porządek wokół siebie,
- dbać o swój wygląd i estetykę ubrania,
- kulturalnie zachowywać się podczas posiłków,
- sygnalizować złe samopoczucie i potrzeby fizjologiczne,
- troszczyć się i pomagać młodszym lub niepełnosprawnym kolegom,
- szanować cudzą własność i tajemnice,
- dbać o bezpieczeństwo i zdrowie własne i innych.
§ 6
ROZWIĄZANIE UMOWY
- Obie strony Umowy obowiązuje miesięczny okres wypowiedzenia.
-
Właściciel – dyrektor zastrzega sobie prawo rozwiązania Umowy ze wskazanym w niej wypowiedzeniem na wypadek:
- nieuiszczenia opłat za pobyt i/lub wyżywienie dziecka w Sokoliku po uprzednim wyznaczeniu rodzicom dodatkowego terminu na uregulowanie należności i jego bezskutecznym upływie;
- nie przestrzegania Regulaminu organizacyjnego Sokolika;
- braku współpracy pomiędzy personelem Sokolika, a rodzicem dziecka w kwestii rozwiązywania problemów powstałych w procesie edukacji i wychowania dziecka;
- nieobecności dziecka powyżej 21 dni bez podania jej przyczyny oraz w przypadku braku deklaracji rodziców/opiekunów prawnych chęci dalszego uczęszczania dziecka do Sokolika;
- gdy zachowanie dziecka uniemożliwia pracę personelowi Sokolika lub stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa innych dzieci,
- zatajeniu przez rodziców choroby, która uniemożliwia przebywanie dziecka w grupie.
- Rodzic ma prawo rozwiązania Umowy ze wskazanym w niej wypowiedzeniem w szczególności na wypadek:
- gdy Sokolik nie dotrzymuje ustaleń wynikających z Umowy,
- gdy Sokolik w rażący sposób narusza warunki obowiązującej Umowy,
- gdy dalszy pobyt dziecka w Sokoliku zagraża jego życiu, zdrowiu lub jego bezpieczeństwu.
- Rozwiązanie lub wygaśnięcie Umowy powoduje skreślenie dziecka z listy dzieci uczęszczających do Sokolika (o ile skreślenie z listy nie nastąpiło wcześniej).
- Umowa wygasa z ostatnim dniem roku szkolnego (tj. 31 sierpnia), w którym dziecko ukończy 3. rok życia (w przypadku żłobka) lub 7. rok życia (w przypadku przedszkola).
§ 7
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
- Ilekroć w niniejszym Regulaminie jest mowa o rodzicu lub rodzicach rozumie się przez to również opiekuna prawnego lub inną osobę, której sąd powierzył sprawowanie opieki nad dzieckiem.
- Ilekroć w niniejszym Regulaminie jest mowa o personelu rozumie się przez to również jedną lub kilka osób należących do tego personelu.
- Wszelkie czynności zastrzeżone w niniejszym Regulaminie dla rodziców lub z ich udziałem są również skuteczne, jeśli zostaną dokonane przez, wobec lub z udziałem tylko jednego z rodziców.
- Niniejszy Regulamin otrzymują rodzice wraz z podpisaniem Umowy.
- Za rzeczy pozostawione lub zagubione Sokolik nie ponosi odpowiedzialności.
- Rodzice i opiekunowie oddając dziecko do Sokolika akceptują warunki niniejszego Regulaminu.
- Pracownicy Sokolika zobowiązują się do przestrzegania warunków zawartych w niniejszym Regulaminie oraz zapewnienia dziecku bezpieczeństwa i należytej opieki.
- Wszelkie pytania i wątpliwości związane z działalnością Sokolika należy zgłaszać pracownikom lub dyrektorowi placówki.
- Dyrekcja Sokolika zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w Regulaminie. W przypadku dokonania takich zmian zobowiązuje się do poinformowania rodziców przynajmniej z miesięcznym wyprzedzeniem.
- Sokolik przyjmuje przedmioty w formie darowizny. Przedmioty te muszą spełniać określone warunki – poddawane są ocenie dyrektora, który wyraża zgodę na ich przyjęcie i wpis do ewidencji wyposażenia placówki.
- Wszelkie sprawy sporne są wyjaśniane między stronami i załatwiane polubownie.